Tapeta w sypialni - na co zwracać uwagę?

Tapeta w sypialni - na co zwracać uwagę?

Gdy po całym dniu, wypełnionym obowiązkami, wracamy do domu, marzymy o odpoczynku, chwili ukojenia, regeneracji sił. Sypialnia powinna wyciszyć, być przytulna, kreować dobrą atmosferę, pozwalać na spokojny i bezpieczny sen. Możemy o to zadbać urządzając przestrzeń, zmieniając ją wizualnie za pomocą kolorów, tapet czy wzorów.

Małe czy duże wnętrze?

Nasz wzrok ma to do siebie, że niekiedy błędnie interpretuje widzialny obraz, dostarczając zaburzone informacje do mózgu. Tak dzieje się w przypadku wnętrz – jasne pokoje wydają nam się mniejsze, gdy ciemne optycznie się zmniejszają. Znając tę zasadę możemy ją wykorzystać, świadomie kreując wielkość wnętrza. Na pierwszy ogień idą paski, te pionowe wydłużą pokój, natomiast poziome sprawią, że przestrzeń wyda się szersza. Zbyt duża ilość deseni, nasycenie wzorami także nie działa na korzyść pokoju, wydaje się zagracony, niepokojący. W sypialni najlepiej sprawdzą się delikatne, subtelne motywy, ewentualnie mocniejsze kolorowe akcenty, które będą jednak harmonizować z wystrojem – delikatniejszymi barwami. Tapeta do sypialni nie powinna stać się jednolitą dekoracją wszystkich ścian, lepiej odnajdzie się w mniejszych fragmentach, stając się ozdobą za łóżkiem.

Wybieramy tapetę

Druga kwestia – czy sypialnia to domowa oaza spokoju czy może jednak wspólna przestrzeń, w której dzieci oddają się zabawie, a kot łasząc się do właścicieli często ociera się o ścianę? W klasycznych pokojach, tych nienarażonych na wilgoć, szczególne zniszczenia, możemy z powodzeniem położyć papierową tapetę. Jeśli jednak pragniemy zabezpieczenia i ciekawego charakteru w jednym, lepiej zdecydować się na tapetę flizelinową – nie wymaga klejenia pasków materiału, wystarczy posmarować ścianę klejem. Alternatywą jest winylowa, pokryta PCV, która jest odporna na szorowanie, klasyczne zniszczenia. Równie wytrzymała jest tapeta z włókna szklanego. I na koniec pozostają fototapety, te foliowe, lateksowe czy winylowe. Wybierzmy je, jeśli chcemy nadać wnętrzu bardziej nowoczesny charakter – mogą to być niewielkie naścienne naklejki czy dekoracje na jedną z bocznym ścian.

Powinniśmy także zwrócić uwagę na łatwość montażu tapety oraz jakość jej wykonania. Najprostsze w nakładaniu są flizelinowe wersje, laikom najwięcej kłopotów mogą sprawić papierowe tapety. Dekoracja nie powinna być mdła, powinna charakteryzować się wysoką jakością druku, przyjemną teksturą. Jej ostateczny wygląd zależy wyłącznie od stylu całego pokoju, inaczej dobieramy tapety do skandynawskich wnętrz, a inaczej do pomieszczeń utrzymanych w duchu glamour.


Komentarze