Jak nakładać tapetę z włókna szklanego?

01-08-2017

Tapeta z włókna szklanego to stosunkowo nowy wynalazek. W związku z tym pojawiają się pytania dotyczące użytkowania jej oraz nakładania. Warto poznać odpowiedzi na te podstawowe informacje. Dzięki temu nie trzeba będzie korzystać z pomocy fachowców, tylko samodzielnie spróbować założyć tapetę w wybranym pomieszczeniu.

Etap pierwszy: właściwe przygotowanie powierzchni

Jeżeli na ścianie znajduje się stara tapeta, to oczywiście remont należy rozpocząć od zdjęcia jej. W przypadku, na przykład tapety winylowej lub papierowej, wystarczy szpachelka, wiadro z ciepłą wodą oraz pędzel. Gdy już ściana będzie oczyszczona, należałoby sprawdzić, czy pojawiły się jakieś ubytki, a następnie zagruntować powierzchnię.

Etap drugi: wybór odpowiedniego kleju

Tapety z włókna szklanego wymagają użycia innego kleju w porównaniu do innych tapet. Jest on wykonany z wodorozcieńczalnego zawiesiny oraz innych składników, między innymi takich, które zapobiegają pleśnieniu kleju. Najlepiej jest kupić gotowy produkt, który wymaga jedynie dokładnego wymieszania.

Etap trzeci: przycinanie tapety

Bez względu na rodzaj tapety, ta czynność pozostaje niezmienna. Najpierw należy dokładnie zmierzyć ściany, a następnie wyciąć odpowiednie kawałki. Najlepiej robić to za pomocą ostrego nożyka lub nożyc. Warto za każdym razem zostawić około 10 centymetrów zapasu.

Etap czwarty: nakładanie kleju

Jeżeli już ściany, klej oraz kawałki tapety są przygotowane, to należy zabrać się za ostateczny etap tapetowania. Warto wcześniej zaopatrzyć się w wałek malarski lub pędzel, wybór zależy od własnych preferencji. Następnie należy nałożyć klej na całą powierzchnię ściany, choć najlepiej podzielić ją na małe odcinki. Ważne jest również to, by klej nakładać od sufitu. Od razu po przyklejeniu tapety, trzeba ją przycisnąć w kierunku podłogi.

Malowanie tapety z włókna szklanego

Jedną z głównych zalet tego rodzaju tapety jest to, że są bardzo wytrzymałe, ale też bez problemu można je malować. Wystarczy wybrać odpowiedni pędzel oraz farbę, najlepiej lateksową. Następnie wystarczy nałożyć dwie warstwy wybranego koloru. W przypadku, gdy tapeta ma wyjątkowo intensywną barwę lub po prostu jest ciemna, to należałoby najpierw pomalować ją na białą, a dopiero później docelową farbą.