Jak wykończyć ściany w kuchni?

Jak wykończyć ściany w kuchni?

Od wielu lat, najpopularniejszym materiałem, przy pomocy którego wykańcza się ściany w kuchni, są płytki ceramiczne. Przybierające różne rozmiary, wykonane z użyciem wielu barwników, mimo sporej różnorodności, stały się swoistym pewnikiem, "odruchowym", niemal oczywistym rozwiązaniem. W związku z tym nie należą do szczególnie oryginalnych. Nie oznacza to, że ich popularność spada. Przeciwnie, nieustannie są chętnie wybierane przez wszystkich decydujących się na remont kuchni. Wysoka popularność nie oznacza jednak, że są najlepsze. Istnieje wiele alternatywnych, dużo ciekawszych rozwiązań.

Urządzając kuchnię, poza skupieniem się na jej wyglądzie, z wysokim priorytetem traktujemy funkcjonalność, jaką ma zapewnić. Nic dziwnego – jest to pomieszczenie narażone na nadmierną eksploatację, w której trudne warunki nie są niczym wyjątkowym. Para wodna czy skrajne temperatury wymuszają stosowanie odpornych materiałów, również na ścianach. Niestety, praktyczność w wielu przypadkach bierze górę i wiele osób zapomina, że kuchnia powinna być również atrakcyjna wizualnie. W końcu to w niej, przy wielkim stole spędzamy mnóstwo czasu rozmawiając i spożywając posiłki.

Ceglana ekskluzywność

Hitem ostatnich lat są ściany pokryte cegłą. Wybór ten jest optymalnym w przypadku eleganckich, stylowych, rustykalnych wykończeń. Co ciekawe, niekonieczne jest używanie trudnej w pielęgnacji cegły. Możemy skorzystać z płytek klinkierowych, które wyróżniają się doskonałymi właściwościami, jednocześnie przypominając gliniany produkt.

Kuchenne ściany pokryte cegłą dobrze jest zaimpregnować, by służyły jak najdłużej, gdyż jak wspomnieliśmy wyżej, nie są najodporniejsze. Mimo niedostatków, nie należą do tanich. Mniej kosztowną alternatywą będą płytki dekoracyjne, praktyczniejsze, a przy tym niemal identyczne.

Atrakcyjne tapety

Czy stosunkowo tanie tapety ścienne to dobry wybór, do wymagających pomieszczeń, takich jak kuchnia? Owszem, bo dobre, niekoniecznie znaczy drogie.

Mimo, iż tapety od wielu lat wymieniane są wśród trendów aranżacyjnych, ich popularność w kuchni nie należy do najwyższych. A szkoda, bo zasługują na uznanie. Ozdabiając ścianę tapetą winylową czy z włókna szklanego, nadajemy pomieszczeniu nie tylko atrakcyjny, wyjątkowy i niepowtarzalny wygląd, lecz również dbamy o jej praktyczność. Wyżej wymienione rodzaje okładzin należą do najtrwalszych i odpornych na trudne warunki, są przy tym stosunkowo tanie.

Wielokolorowe farby

W trakcie aranżacji salonu, pokoju dziennego, gabinetu czy przedpokoju, niewiele osób zastawia się czym wykończyć ściany. Jeśli z marszu odrzuca tapety, bez wahania decyduje się na tradycyjne malowanie farbą. Od niedawna, wraz z pojawieniem się na rynku farb dyspersyjnych, opcja ta ma również rację bytu w kuchni.

To, co wyróżnia farby dyspersyjne, to odporność na zmywanie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by regularnie przecierać je na mokro, nie pozbawiając koloru czy pokrycia. Farby te zaskakują również właściwościami – zabezpieczają przed wilgocią, a co za tym idzie pleśnią.

A może drewno?

Zwolennicy naturalnych rozwiązań z pewnością ucieszą się czytając ten akapit. Istnieją specjalne, grube płyty fornirowe oraz drewniane panele, które mogą zagościć na ścianie w kuchni. Doskonale współgrając z minimalistycznymi i dążącymi do maksimum naturalności wnętrzami, zachwycą również funkcjonalnością. Jeśli przy układaniu i klejeniu do ścian skorzystamy ze specjalnych systemów mocujących, otrzymamy konstrukcję gotową przetrwać dziesiątki lat. Kluczem do sukcesu jest pozbycie się szpar łączących pojedyncze elementy, gdyż technologia wykorzystana do ich produkcji, sama zadba, by odporne były na zmywanie czy tłuszcze, wszechobecne w kuchni.


Komentarze