Jak zerwać tapetę?

Jak zerwać tapetę?

Z jednej strony remont to perspektywa pozytywnej odmiany, z drugiej – ryzyko poniesienia dużych kosztów, konieczność zorganizowania ekipy remontowej, nadzorowania prowadzonych prac... Nie każda jednak zmiana w naszej domowej przestrzeni musi wiązać się z wielką rewolucją, by możliwe było dostrzeżenie odmiany. Wiele rzeczy zmienić można w kilku prostych krokach. Znudziła Ci się stara tapeta? Nie możesz już patrzeć na niemodny wzór czy zniszczony papier Podpowiemy Ci, jak zerwać tapetę.

Kiedy urządzamy domowe wnętrza, sugerujemy się własnymi upodobaniami, ale i obowiązującymi trendami. W chwili, kiedy dokonujemy aranżacji domowych przestrzeni, jesteśmy przekonani, że są one najlepszymi z możliwych wyborów. Trendy mają jednak to do siebie, że na ogół są tylko chwilowe. Z czasem nasza idealna sofa przestaje być tak idealna, patrząc na podłogowe panele myślimy o łatwiejszych w czyszczeniu płytkach, a obecne na ścianach tapety najchętniej zamienilibyśmy na te o zupełnie innych wzorach i kolorach... No właśnie, i co wtedy?

Nie każda zmiana musi narażać nas na duże koszta. Spójrzmy chociaż na zmianę starych tapet. Nie dość, że nie poniesiemy w związku z tym dużych kosztów, to jeszcze wszystkiego możemy dokonać zupełnie sami. Zatem, jak samodzielnie zerwać tapetę? Jak zrobić to szybko i bezboleśnie?

Zanim zerwiesz tapetę

Zanim zdecydujemy się zerwać tapetę, chwilę czasu powinniśmy poświęcić samemu przygotowaniu do tej czynności. Dzięki temu nie tylko unikniemy bałaganu, ale i zabezpieczymy elementy wyposażenia wnętrza. Warto zająć się meblami – usunąć je z pomieszczenia bądź umieścić je na środku pokoju i zabezpieczyć folią malarską. To samo dotyczy podłogi. Ochrony będą wymagać także włączniki oraz gniazdka elektryczne.

Przygotuj narzędzia

Krok drugi to przygotowanie odpowiednich narzędzi. Za pomocą których z nich najłatwiej zerwać tapetę i odpowiednio przygotować ścianę? Miej pod ręką:

1. Nożyk introligatorski

2. Szpachelkę

3. Preparat do usuwania tapet

4. Wiaderko

5. Szczotkę do czyszczenia ścian

6. Wałek bądź gąbkę

7. Papier ścierny

8. Masę szpachlową.

Zrywamy tapetę

Czas na krok trzeci, czyli najważniejszy. Usuwamy tapetę. Ale zanim… Na powierzchnię tapety aplikujemy specjalny preparat – ten zostanie przez nią wchłonięty oraz osłabi działanie kleju. Jeśli mamy do czynienia z tapetami grubszymi (np. winylowymi), dobrze jest je ponacinać – tu przyda nam się nożyk. Gdy upłynie odpowiednia ilość czasu (działanie preparatu wywoła określony skutek), możemy przystąpić do zrywania tapety.

Tapetę powinniśmy zrywać delikatnie – tak, by nie spowodować jednocześnie oderwania tynku. Możemy również pomóc sobie stosując szeroką szpachelkę. Grubą tapetę winylową najlepiej zrywać w dwóch etapach. Górną warstwę zrywamy bez żadnych działań poprzedzających, natomiast drugą, dolną warstwę nacinamy, nasączamy preparatem i zrywamy.

Jak usunąć pozostałości?

Po usunięciu głównych warstw tapety, na ścianie mogą pozostać po niej resztki. Jak zerwać pozostałości po tapecie? Najlepiej zwilżyć je wodą i ,,zdjąć” przy pomocy szpachelki lub papieru ściernego. Na koniec warto przemyć ścianę przy pomocy twardej szczotki. Musimy tylko uważać, by nie doprowadzić do zawilgocenia muru. Kiedy ściana wyschnie, oceńmy, czy nie powstały w niej żadne ubytki – jeśli tak się stało, trzeba będzie ją zagruntować. Zagruntowana ściana będzie już mogła być odpowiednią bazą pod malowanie bądź położenie nowej okładziny ściennej.

Właśnie tak łatwo jest zerwać tapetę. Przekonałeś się już, że możesz zrobić to samodzielnie? Co dalej? Żeby położyć tapętę wzorowo zapoznaj się z naszym poradnikiem: https://www.centrumtapet.pl/blog/tapetowanie-krok-po-kroku.html.


Komentarze