Narzędzia pomocne w tapetowaniu

Narzędzia pomocne w tapetowaniu

Proces nakładania tapety na ścianę może wydawać się banalnie prosty. W końcu wystarczy przykleić kawałek materiału do powierzchni, wygładzić i voilà. Jednak każdy, kto choć raz w życiu zetknął się z tą czynnością wie, że rzeczywistość jest zupełnie inna. By idealnie nałożyć tapetę na ścianę nie wystarczą chęci – niezbędna jest cierpliwość oraz narzędzia, bez których niemal niemożliwe byłoby prawidłowe tapetowanie.

Poza oczyszczonym i prawidłowo zagruntowanym podłożem, zanim przystąpimy do tapetowania powinniśmy zaopatrzyć się w specjalistyczne narzędzia. Rozwiązujące najczęstsze problemy, począwszy od dociśnięcia tapety, przez przycięcie, łączenie pojedynczych elementów czy usuwanie ewentualnych pęcherzyków powietrza, ułatwią i przyśpieszą cały proces.

Co będzie potrzebne?

Tapety ścienne są w stanie odmienić niemal każde wnętrze, nadać mu niebanalnego wyglądu i wyjątkowego charakteru. Jednak nawet najdroższa, najbardziej ekskluzywna tapeta nie zachwyci prezencją, jeśli zostanie niedbale przyklejona do podłoża. By tak się nie stało, wystarczy skupienie i specjalistyczne narzędzia. Jakie, poza ściereczką i gąbką do usuwania nadmiaru kleju, mogą się przydać?

Zostając w temacie kleju, powinniśmy przygotować pojemnik do jego przygotowania. Najlepszym wyborem będzie ponad 10-litrowe wiaderko. Miłym dodatkiem okaże się wewnętrzna podziałka, która ułatwi przygotowanie odpowiedniego spoiwa.

Nanosząc klej na pasy tapety, najlepiej skorzystać z wałka sznurkowego bądź wykonanego z owczej wełny. Taki wałek będzie pomocny również przy gruntowaniu ściany.

Do nanoszenia kleju na styki tapet oraz wszędzie tam, gdzie niedokładnie pokrył bryt, najlepiej wybrać zwykły pędzel. Jeśli okaże się natomiast, że w związku z brakiem kleju na powierzchni tapety potworzyły się pęcherzyki powietrza, skorzystajmy ze strzykawki do wstrzykiwania kleju. W przypadkach gdy pęcherzyki możemy „wypchać” spod przyklejonego materiału, „odpowietrzenia” dokonajmy przy użyciu szczotki z włosiem sztucznym lub naturalnym.

Przyklejoną do ściany tapetę należy odpowiednio docisnąć. Do tego celu można użyć specjalnego dociskacza do tapet, wałków gumowych oraz wałków stożkowych. Jak wygląda cały proces krok po kroku? Warto doczytać - https://www.centrumtapet.pl/blog/tapetowanie-krok-po-kroku.html

Nie zapominajmy o podłożu

Poszukując narzędzi przydatnych przy tapetowaniu, z reguły skupiamy się na tych, które ułatwiają momenty nakładania materiału na ścianę czy jego późniejszego wygłądzania. Jednak również chwile tuż przed tymi procesami możemy sobie ułatwić. Podłużny blat czy stół pozwoli rozłożyć kilka warstw papieru obok siebie i sięgać po nie bez konieczności niewygodnego schylania się. Jeśli dysponujemy wysokimi pomieszczeniami pomyślmy o drabinie, a także szczotce na długim kiju.


Komentarze