Niedrogie rozwiązanie do dziecięcego pokoju

Niedrogie rozwiązanie do dziecięcego pokoju

Kolorowy, wesoły, dopasowany do indywidualnych preferencji, umożliwiający niezapomniane zabawy z przyjaciółmi, a przy tym funkcjonalny oraz bezpieczny – taki powinien być pokój dziecinny. Jednak jak urządzić go w ten sposób? Wszak dziecko nieustannie poznaje nowe konteksty, odkrywa kolejne pasje, zmieniając przy tym swoje upodobania co do koloru ścian, wyglądu łóżka czy ogólnej stylistyki pokoju.

Punktem wyjścia może być minimalistyczny, stonowany wystrój, który będziemy zmieniać w zależności od wieku dziecka. Czasami zmiana koloru ścian czy nałożenie tapety potrafi całkowicie przemienić charakter pomieszczenia, a zawsze pozostaje nam także kolejny as w rękawie – całkowite przemeblowanie. I tajna broń – własnoręcznie wykonane dekoracje.

Puste i nudne ściany - jak temu zaradzić?

Puste ściany, pozbawione elementów ozdobnych, odstraszają i wprawiają w melancholijny nastrój. Kolorowe akcenty można przemycić tanim kosztem pod postacią tapet czy fototapet. Do wyboru, do koloru – winylowe, flizelinowe czy klasyczne papierowe, w paski, w kwiaty, w postaci z bajek, zawierające motywy marynistyczne… Wśród takiej różnorodności z łatwością można znaleźć coś w sam raz dla dziecka. Wystarczy udekorować jedną ścianę, zbyt duża ilość wzorów może przytłoczyć i optycznie zmniejszyć pokój. Tanie tapety to głównie papierowe wersje, są one w zupełności wystarczające do pomieszczeń dla naszych pociech, o ile nie będą narażone na spotkanie z wilgocią czy artystyczne pasje dziecka i jego malarskie dzieła na ścianach.

Jak urozmaicić wnętrze? Kilka trików

Jednym z popularnych trików dekoratorów wnętrz jest wydzielanie poszczególnych funkcji pokoju za pomocą gry kolorów oraz tapet. Za sprawą delikatnej, kwiecistej dekoracji stolik i krzesełka mogą stać się zaproszeniem na herbatkę do Marcowego Zająca, a przestrzeń wokół łóżka lotem statkiem kosmicznym w przestworza. Łatwo jednak o przesadę i zbytnie zagracenie pokoju. Dlatego przy zabawie z tapetami warto dobrać schemat kompozycyjny – może to być podążanie za gamą kolorystyczną lub za jedną tonacją barwną. Na tej zasadzie, gdy wybieramy tapetę w gwiazdy, to na innych ścianach przemycamy odcienie błękitu lub na kierując się kontrastem, ciepłe żółcie. Resztki papieru pozostałe po tapetowaniu mogą stać się tworzywem dla oryginalnych dekoracji naściennych czy meblowych. Możemy z nich wyciąć układ planetarny, stworzyć barwną mozaikę czy okleić meble lub szkolne zeszyty. Nic się nie zmarnuje, ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.

Pokój zgodny z oczekiwaniami!

Czasami mniej znaczy więcej, dlatego zamiast inwestować w drogie dekoracje, by spełnić oczekiwania dziecka, lepiej jest postawić na oryginalne, tanie, a przy tym funkcjonalne rozwiązania. Kolorowa, wzorzysta tapeta może całkowicie przemienić pokój. Można także z łatwością ją zdjąć, by przygotować grunt pod kolejne dekoracje, kolejne pomysły i własne ozdoby.


Komentarze