Tapeta czy farba – co wybrać, by odmienić wnętrze?

03-08-2016

Jeśli zależy nam na zmianie w aranżacji wnętrza, jednak nie chcemy przeprowadzać gruntownego remontu, możemy wybrać którąś z ,,subtelniejszych” metod zmian. Powiewu świeżości doda na przykład nowy wygląd ścian. Nowa farba, a może tapeta? Każda z tych opcji daje pewne pole do popisu, jednak to Ty sam musisz zdecydować, która z nich przemawia do Ciebie bardziej.

Malowanie ścian – szybki sposób na pozytywną odmianę

Zacznijmy od malowania ścian – ta opcja może wydawać się nieco prostsza i mniej wymagająca. Przemalowanie ścian to najszybszy sposób na wprowadzenie korzystnych zmian. Nowy kolor nie tylko odżywi i odświeży wnętrza, ale przy zastosowaniu odpowiedniej kolorystyki, przyczyni się również do optycznego ich powiększenia. Dotyczy to zwłaszcza bieli oraz jasnych barw.

Jaki kolor farby i do jakiego wnętrza?

Pamiętajmy, że psychologia kolorów jest bardzo istotna. Barwy znacząco wpływają na naszą psychikę, a tym samym odpowiadają za niektóre nasze reakcje czy zachowania. Jeśli zależy nam na uzyskaniu harmonijnych wnętrz, które sprzyjać będą naszemu dobremu nastrojowi, starajmy się odpowiednio skomponować dla nich zestawy barwne.

Kolorystyka szczególnie istotna okazuje się we wnętrzach sypialnianych – to miejsce, w którym przede wszystkim odpoczywamy, uspokajamy się i wyciszamy, a następnie zapadamy w sen. Łagodna, stonowana kolorystyka zapewnia oczekiwany relaks - pozwala ukoić nerwy po ciężkim dniu w pracy, skutecznie wycisza oraz przestawia nas na tryb odpoczynku.

W innych pomieszczeniach, takich jak na przykład pokój dzienny czy kuchnia, możemy natomiast przemycić trochę więcej życia. Przykładowo, żółta barwa wniesie do nich trochę radości i optymizmu, co z pewnością korzystnie wpłynie na samopoczucie domowników. Śmiało wykorzystać możemy także barwę pomarańczową czy zieloną oraz kolory im pokrewne.

Samodzielne malowanie ścian – czy warto?

Malowanie jest łatwe i stosunkowo tanie. Można wykonać je samodzielnie i bez większych nakładów. Grunt to dobrze sprawdzić wybraną kolorystykę – pamiętajmy, że kolory widoczne w palecie barw mogą różnić się od tych, jakie uzyskamy w rzeczywistości. Niektórzy producenci, jak np. Dulux, pomagają rozwiązać ten problem. Firma udostępnia specjalną aplikację, która pozwala wizualizować wnętrza w nowych barwach oraz tworzyć oddzielne dla każdej proponowanej kolorystyki projekty.

Tapetowanie, czyli sposób na efektowne wnętrza

Drugą z możliwości jest tapetowanie. To równie ciekawa propozycja, zwłaszcza, że umiejętnie dobrana tapeta ścienna potrafi wyraźnie odmienić nudne, jednolite wnętrze. Jeśli, przykładowo, jako tapetę wybierzemy krajobraz bądź pejzaż, możemy sprawić, że pokój wyda się większy. Z kolei tapeta z fakturą może nadać pomieszczeniu efektowności, ale i delikatności. Nowoczesne tapety ścienne dają naprawdę szerokie pole do popisu – możemy pokryć ścianę nawet taką tapetą, która będzie imitować drewno czy cegłę. Tu możecie sprawdzić, jak duży jest wybór tapet ściennych: https://www.centrumtapet.pl/category/tapety-scienne.

Farba, a może jednak tapeta?

O ile jeszcze kilka lat temu tapetowanie wydawało się niemodne i nieefektowne, dziś można powiedzieć, że wraca do łask. Najczęściej poszukujemy oryginalnych, nietypowych wzorów, poprzez które chcemy dodać pomieszczeniom nutki ekstrawagancji. Tapetowanie daje naprawdę wiele możliwości – możemy wytapetować całe pomieszczenie tapetą w niewielkie, subtelne wzory, możemy zastosować efektowną tapetę na jedną ścianę, a ci najbardziej niezdecydowani mogą nawet połączyć malowanie z tapetowaniem.

To jak – farba czy tapeta? Pamiętajmy, że zarówno malowanie, jak i tapetowanie, będzie wymagało odpowiedniego przygotowania ścian. Tapetowanie może być też od malowania trochę droższe, jednak bez wątpienia za taki efektowny rezultat warto zapłacić trochę więcej.

Miejmy na uwadze jeszcze jedną rzecz – tapetowanie może być odrobinę trudniejsze niż malowanie. Bardzo łatwo też zresztą zepsuć efekt, niedokładnie nakładając tapetę, a tym samym pozostawiając pod jej powierzchnią pęcherzyki powietrza. Miejmy zatem na uwadze te kwestie, a na pewno nowo aranżowane przez nas ściany zwiększą atrakcyjność naszych czterech kątów!