Tapetowanie krok po kroku – cenne porady

Tapetowanie krok po kroku – cenne porady

Rok 2019, podobnie jak poprzednie, zdominowały tapety ścienne. Coraz śmielej odchodzi się od krycia ścian farbą, chętniej ozdabiając je różnobarwnymi wzorami i motywami. Jest to w pełni zrozumiałe – tapety są nie tylko stosunkowo tanim materiałem, odpornym na trudne warunki, ale również łatwym w nakładaniu. Każdy sprawny fizycznie człowiek jest w stanie samodzielnie lub z pomocą drugiej osoby wytapetować mieszkanie, by zachwycało nie tylko użytecznością, ale przede wszystkim atrakcyjnym wyglądem. Wystarczy tylko zasięgnąć kilku porad dotyczących tego, jak tapetować – reszta pójdzie już z górki.

Jak tapetować? Proste tapetowanie ścian

Tapetowanie ścian, podobnie jak inne czynności składające się z kilku etapów prac, wymagają odpowiedniego zaplanowania. Oto nasze porady: w pierwszym etapie dobierzmy odpowiednie materiały, które przykleimy do ścian, zróbmy zakupy oraz zgromadźmy niezbędne narzędzia do realizacji celu. Dopiero po ,,odhaczeniu” tych punktów, zabierzmy się za prace właściwe. A należą do nich...

Wybór tapety – porady dotyczące wyboru materiałów

Jak wygląda tapetowanie krok po kroku? Wydaje się oczywistym, że podstawą tapetowania ścian jest wybór odpowiedniej okładziny. Owszem, jeśli mielibyśmy na myśli wyłącznie kwestie wizualne. W tej materii każdy samodzielnie powinien podjąć decyzję, tak, by kupiony materiał odpowiadał osobistym preferencjom. My skoncentrujemy się na materiałach, gdyż może się okazać, że niekoniecznie drogie, lecz tanie tapety ścienne będą tutaj lepszym wyborem.

Najprostszym, zupełnie podstawowym rodzajem tapet są tapety papierowe, jedno lub dwuwarstwowe. Polecamy je jedynie w pojedynczych, skrajnych przypadkach. Nie tylko trudno nimi tapetować (szybko się rwą i fałdują), ale są zazwyczaj również niezmywalne.

Dla amatorów, którzy stoją przed swoim pierwszym w życiu tapetowaniem, bezpiecznym wyborem będą tapety flizelinowe. Dzięki dwóm warstwom – flizelinowej i papierowej lub piankowej – wyjątkowo ułatwiają tapetowanie ścian oraz wyglądają wyjątkowo atrakcyjnie.

Ciekawą odmianą tapet, szczególnie polecaną do kuchni, czyli miejsca szczególnie narażonego na trudne warunki, są tapety wyprodukowane w oparciu o włókno szklane. Dzięki wyjątkowym właściwościom można je wielokrotnie zmywać i czyścić, bez obaw o osłabienie materiału czy zmianę wyglądu. Niestety, tapetowanie ścian przy pomocy tego rodzaju tapet, nie należy do najłatwiejszych.

Odpowiednie przygotowanie ścian

To, czy tapetowanie zakończy się powodzeniem, w ogromnej mierze zależy od ścian. Ich kondycja ma bezpośredni wpływ na trwałość okładziny, wymusza zakup konkretnych materiałów oraz kleju, który idealnie przymocuje produkt.

Jak przygotować ścianę do tapetowania? Aby tapeta zaprezentowała pełnię swojego uroku, powinna być przyklejona do suchej, czystej i gładkiej ściany. Naszym zadaniem, w tym etapie tapetowania, będzie doprowadzenie pomieszczenia właśnie do takiego stanu. Jeśli wcześniej malowaliśmy ściany, powinniśmy oczyścić je z farby. Podobne zachowanie będzie wskazane, jeśli poprzednio gościły już u nas tapety ścienne. Chcąc uzyskać gładką powierzchnię, należy usunąć wszelkie wypustki, pozbyć się wgłębień i pęknięć. Nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z masy szpachlowej i zaprawy wyrównującej. W momencie, gdy pozbędziemy się wszelkich niedogodności, dobrą praktyką będzie dokładne zeszlifowanie powierzchni i umycie ścian wodą z mydłem malarskim.

Na koniec - gruntowanie. Aby zrealizować ten proces, powinniśmy posłużyć się emulsją lub klejem do tapet, przygotowanym zgodnie z wytycznymi. Najczęściej miesza się go z wodą. Ściana przygotowana – przystąpmy zatem do tapetowania! Oto, jak wygląda samo tapetowanie krok po kroku.

Tapetowanie ścian – do dzieła!

Po wybraniu tapety oraz przygotowaniu ściany, musimy kupić odpowiedni klej (najlepiej o radę poprosić sprzedawcę w sklepie). Dopiero po realizacji powyższych zadań, możemy faktycznie przystąpić do tapetowania. Etap ten zależy w dużej mierze od posiadanej okładziny. Dysponując tapetą papierową czy winylową, powinniśmy posmarować ją klejem, i tak przygotowaną nanieść na ścianę. Tapetowanie przy pomocy tapet flizelinowych pozwala natomiast na skorzystanie z innej, łatwiejszej metody – tu klejem smaruje się ścianę.

Jak tapetować? Tapetę nakładamy posmarowanymi stronami do środka, zgodnie z instrukcją widoczną na rolce, i pozostawiamy na około 10 minut. Najlepiej kleić począwszy od okien i drzwi, każdy kolejny pasek dociskając np. wałkiem malarskim. Między każdym pasem nie może być odstępów, ale również ich krawędzie nie mogą na siebie nachodzić. Pamiętajmy, że jakakolwiek modyfikacja ustawienia jest możliwa jedynie w kilka minut po naklejeniu.

Właśnie tak wygląda tapetowanie krok po kroku. Mamy nadzieję, że nasze porady okazaly się cenne i przydatne. Życzymy powodzenia!


Komentarze