Wybór tapety dla dziecka

Wybór tapety dla dziecka

Zastanawiasz się jak urządzić pokój dziecinny? Jak dopasować jego wygląd do charakteru pociechy? Każdy rodzic miał kiedyś ten dylemat - pokój już niemal ukończony, meble stoją przygotowane na wesołe zabawy, brakuje tylko elementu, który zdynamizowałby całą przestrzeń, wniósł dodatkową energię oraz atmosferę, sprawił że pokój faktycznie będzie wyglądał na dziecinny.

Mogą to być meble, kolorowy dywan czy bajeczny żyrandol. Jednak w tej kwestii najwięcej zdziała odpowiednia tapeta, ta nałożona na jedną ścianę potrafi przykuć uwagę, optycznie powiększyć przestrzeń. Nie można jej także odmówić bardziej pragmatycznych aspektów – ochroni powierzchnię przed zniszczeniem, brudem czy zamoczeniem.

Jaki rodzaj tapety wybrać?

Decydując się na zakup tapety do pokoju dziecka, stajemy przed wyborem odpowiedniego rodzaju. Winylowa, flizelinowa, papierowa, która z nich najlepiej się sprawdzi, która będzie najtańsza, a którą najlepiej się nakłada?

Zwykła tapeta jest najszerzej dostępna, z łatwością można znaleźć wymarzony wzór, zamówić własny projekt, ale jest także najmniej trwała – nie posiada materiałów, które chroniłyby ją przed wilgocią czy brudem. Kiedy nasze dziecko pomaluje po niej mazakami, tapeta jest do całkowitej wymiany. Na wyższej półce plasują się winylowe modele – pokryte folią PCV, chronią przed wodą, są zmywalne i przepuszczają parę, pozwalając ścianom „oddychać”. Nie straszne im także codzienne harce i drobne zadrapania. Alternatywnym rozwiązaniem jest tapeta flizelinowa, zdecydowanie najprostsza w montażu, na miękkim podłożu z fizeliny. Możemy spotkać modele pokryte winylem czy o powierzchni laserowej, odpornej na szorowanie.

Właściwy kolor to podstawa

Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, kolory bardzo mocno oddziałują na nasze samopoczucie, nastawienie, zachęcając do pracy, rozpraszając czy pobudzając kreatywność. Wybierając czerwone ściany możemy być pewni, że dziecko łatwiej będzie się złościć, a przy tym niechętnie uczyć. Na drugim biegunie stoją zielenie i błękity – uspokajają, wzmagają koncentrację. Dlatego możemy połączyć dwa w jednym i zdecydować się na bardziej stonowane ściany, na rzecz barwnej tapety. Powinna korespondować z ogólnym wystrojem pokoju, choć można sobie pozwolić na nutkę szaleństwa i wybrać żywe, wzorzyste, charakterystyczne modele. Zdynamizują przestrzeń, wniosą bardziej indywidualny charakter. W zakresie wzorów możemy zdać się na intuicję pociechy, wszak to nasze dziecko najlepiej wie co mu najbardziej odpowiada. Dla chłopców mogą to być wzory w samochody, figury geometryczne, gwiazdy, a dla dziewczynek choćby subtelniejsze florystyczne dekoracje czy bajkowe motywy. Z kolei małym artystom z pewnością przypadną do gustu specjalne tapety do kolorowania.

Jeden pokój, wiele możliwości

Pokój dla dziecka to mała przestrzeń, mieści w sobie jednak niezliczoną ilość funkcji – to miejsce do zabawy, odpoczynku, odrabiana lekcji, spotkań ze znajomymi czy oddawania się swojej muzycznej, artystycznej, sportowej czy innej, pasji. Wystrój powinien to odzwierciedlać, być funkcjonalny oraz oryginalny, dlatego dobra kolorystyka i właściwe tapety to podstawa.


Komentarze