Pęcherze na tapecie – jak sobie z nimi radzić?

09-08-2017

Tapetowanie nie jest prostym zajęciem, wymaga wprawy i doświadczenia, by efekt był naprawdę zadowalający. Niestety czasem w trakcie nakładania tapety pojawiają się nieestetyczne pęcherze, które są trudne do usunięcia. By remontowane pomieszczenie nie wyglądało niechlujnie. Warto jest poznać, sposoby radzenia sobie z tym kłopotliwym problemem. Dzięki temu będzie można cieszyć się dopracowanym i świeżym pokojem.

Jak poradzić sobie ze świeżo powstałymi pęcherzami?

Trzeba pamiętać o tym, że tapety powinny być układane sprawnie na ścianę. Ważna jest także precyzja oraz prawidłowe rozłożenie kleju na podłożu. Oczywiście teoria brzmi o wiele łatwiej od praktyki, dlatego często w trakcie tapetowania pojawiają się problemy, na przykład w postaci bąbli. W takim przypadku należy dokładnie wygładzić powierzchnię gąbką lub specjalnym, gumowym wałkiem do tapet. Ważne jest to, by robić to w odpowiednim kierunku, czyli od środka do krawędzi.

Sposoby na pęcherze, gdy klej jest już zaschnięty

Może okazać się, że od razu nie zostanie zauważony powstały pęcherz, a w tym czasie klej już zaschnie. Wtedy problem jest znacznie większy niż w poprzednim wypadku. Jednak przy odrobinie precyzji można go naprawić. W przypadku, gdy pęcherz jest mały, to wystarczy przebić go małą i koniecznie czystą igłą. Drobna dziurka nie powinna być widoczna. Większy pęcherz wymaga innego postępowania. Wtedy należy zaopatrzyć się w żyletkę lub ostry nożyk. Najlepiej, jeżeli nacięcie zostanie wykonane na krzyż, a następnie ostrożnie rozchylić tapetę. Ważne jest to, by nie zostawiać dziury w takim stanie, trzeba ją zakleić przy pomocy małego pędzelka lub strzykawki, a później dokładnie przycisnąć to miejsce. Sposób postępowania jest dokładnie taki sam jak w trakcie tapetowania.

Kłopot z odstającymi brzegami

Pęcherze to nie jedyny problem, który może pojawić się w trakcie lub po tapetowaniu. Jednym z nich są odstające brzegi. W takim przypadku należy delikatnie podważyć nożem brzegi tapety. Warto zwrócić uwagę na to, by ostrze nie było zbyt ostre, żeby nie doszło do niekontrolowanego przecięcia. Ważny jest także odpowiedni dobór kleju. Należy zwrócić uwagę na dopasowanie go do rodzaju tapety. Tylko wtedy nie będzie trzeba za jakiś czas znów zajmować się przyklejaniem odstających brzegów.

Jak się przygotować? Narzędzia pomocne w tapetowaniu.